Przejdź do treści

11+ przydatnych wtyczek WordPress – dla każdego bloga

Najlepsze wtyczki WordPress na bloga

Czy prowadzisz już swojego bloga? Jest wiele darmowych platform, gdzie możesz założyć stronę i tworzyć swoje miejsce w sieci. Jedną z nich jest WordPress, czyli najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie.

Jego moc tkwi nie tylko w prostocie i sporych możliwościach konfiguracji – ponad 4.000 motywów graficznych oraz 46.000 wtyczek mówią same za siebie.

Przeczytaj też: jak założyć bloga.

Poniżej przedstawiam Ci kilka wtyczek, z którymi myślę, że warto się zapoznać. Niektóre są wręcz obowiązkowe ze względu na swoje działanie, a inne można traktować jako ciekawostkę.

 

Lista popularnych i przydatnych wtyczek WordPress:

1. Contact Form 7

Jedna z najpopularniejszych wtyczek do tworzenia formularzy kontaktowych na blogu.

Posiada wygodny generator pól formularza, w którym określamy jakiego typu ma być pole, czy ma posiadać jakieś klasy CSS, czy jest wymagane. Są dostępne dodatki, dzięki którym zainstalujesz np. moduł CAPTCHA przy formularzu, mający chronić przed spamem.

Przykład możesz znaleźć na moim blogu w zakładce kontakt.

2. W3 Total Cache

Wtyczka służąca do zwiększania szybkości naszej strony.

Nie chodzi tu tylko o cache, bo umożliwia ona także włączenie kompresji gzip, minimalizację plików HTML, CSS, JavaScript, nawet inline, a co za tym idzie zmniejsza ilość odwołań do plików na naszej stronie. Po minimalizacji wszystkie style CSS znajdują się tylko w 1 pliku, skrypty JavaScript – podobnie.

To wszystko sprawia, że strona działa szybko, a więc osoba zostanie na niej dłużej i z pewnością jeszcze tutaj wróci.

W3 Total Cache zaufały takie strony, jak mattcutts.com,  smashingmagazine.com czy css-tricks.com, a ja – po wielu testach innych narzędzi – przekonałem się, że W3 totalnie deklasuje konkurencję, a mój blog ładuje się poniżej 1,5 sekundy.

Alternatywa: WP Super Cache (dużo prostszy w obsłudze, ale z mniejszą ilością opcji)

3. Sharify

Plugin, który wyświetli na blogu przyciski społecznościowe Facebooka, Google czy Twittera, a przy tym nie obciąży Twojej strony.

Jeżeli patrzyłeś kiedyś na testy wydajnościowe Twojej strony, to dobrze wiem co rzuciło Ci się w oczy – wtyczki społecznościowe. Długo się ładują i zajmują trochę miejsca.

Możesz więc sobie z tym poradzić stosując wtyczkę Sharify, która nie tylko wyświetli ciekawie wyglądające przyciski, ale też weźmie pod uwagę szybkość Twojej strony.

Alternatywa: Simple Share Buttons Adder

4. WordPress SEO by Yoast

Narzędzie, które pomaga w optymalizacji naszej strony (SEO) pod wyszukiwarki.

“Przybornik” pojawia się pod każdym postem czy pod stroną, gdzie widzisz też podgląd tego, jak Twoja strona będzie wyglądać w wyszukiwarce Google.

Dostaniesz informację, gdy tytuł czy opis strony (description) jest za długi lub za krótki, kiedy nie masz ustawionych tekstów alternatywnych w obrazkach czy nie zastosowałeś słowa kluczowego w żadnym z nagłówków.

Dowiesz się czy Twój artykuł jest wystarczająco długi i jak dobrze jest zoptymalizowany pod ustawione słowo kluczowe. Możesz ustawić własne tagi title i description dla kategorii, tagów, innych taksonomii czy dla stron autorów.

Ogólnie wtyczka sprawdza elementy, które są ważne dla SEO, a o których mogliśmy zapomnieć.

WordPress SEO by Yoast tworzy też mapy strony w formacie XML – wszystko automatycznie. Zawierają one także informacje o obrazkach w postach czy na stronach, więc zdjęcia te mogą być łatwiej znalezione w wyszukiwarkach internetowych. Google i Bing są automatycznie informowane o zmianach w mapie strony.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja strona funkcjonuje poporawnie pod względem SEO, koniecznie zainstaluj tą wtyczkę.

5. Yet Another Related Posts Plugin (YARPP)

Wtyczka pokazująca podobne wpisy czy strony na końcu każdego artykułu, dzięki czemu odwiedzający zostaje tutaj dłużej.

Możesz wybrać sobie jeden z 8 sposobów wyświetlania podobnych wpisów i dorzucić do tego datę czy ilość komentarzy. Jeżeli chcesz, zmienisz też liczbę wyświetlanych wpisów czy wykluczysz ich wyświetlanie z poszczególnych kategorii. Wtyczka prosta w obsłudze i spełniająca swoje zadanie.

Alternatywa: Related Posts (jest mniej obciążająca)

6. Akismet

Jeżeli korzystasz z domyślnego systemu komentarzy w WordPressie, to pewnie zauważyłeś jak dużo komentarzy to po prostu spam.

Akismet sprawdza wszystkie komentarze i filtruje te, które wyglądają jak spam. Istnieje możliwość zobaczenia które komentarze zostały zneutralizowane przez Akismeta oraz które były oznaczone przez moderatora jako spam.

To zaleta, bo żaden program nie przefiltruje komentarzy idealnie i w razie potrzeby można je oczyścić i pokazać na stronie.

Przed użyciem będziesz potrzebować klucza API Akismet, który jest darmowy dla prywatnych blogów.

Jeżeli masz stronę typowo biznesową czy komercyjną – prawdopodobnie będziesz potrzebować wykupionej licencji.

Na dzień dzisiejszy Akismet ma ponad 22 miliony pobrań i jest dostępny w ponad 16 językach.

7. BackUpWordPress

Jedna z wielu wtyczek wykorzystywanych do tworzenia backupu strony, czyli jej kopii zapasowej.

Prosta w użyciu, nie wymaga skomplikowanych ustawień, może wysłać każdą kopię prosto na maila. Działa zarówno na serwerach Linuxowych jak i Windowsowych. Wykorzystuje funkcje zip oraz mysqldump do tworzenia szybszych kopii. Przetłumaczona na ponad 10 języków.

Alternatywa: UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

8. NextGEN Gallery

Jedna z najpopularniejszych i wtyczek do tworzenia galerii zdjęć czy filmów.

To dosyć wielkie narzędzie ułatwiające zarządzanie zdjęciami i galeriami, pozwalające grupować galerie w albumy, ustawiać różne sposoby wyświetlania zdjęć, modyfikować rozmiary czy ustawiać efekt lightbox. Istnieje możliwość hurtowego wrzucania zdjęć, odtwarzania rozmiarów miniaturek na nowo i wiele, wiele więcej.

9. WordPress Notification Bar

Prosta wtyczka wyświetlająca nieduży pasek w górnej części strony – opis oraz przycisk.

Możesz zmienić treść opisu, przycisku, link do którego prowadzi oraz kolor całego paska. Ciekawe rozwiązanie by w nienachalny sposób powiadomić kogoś o promocji lub jakimś innym wydarzeniu.

10. Regenerate Thumbnails

Wtyczka służąca do szybkiego przebudowania rozmiarów miniaturek.

Szczególnie przydatna dla programistów testujących swoje szablony – gdy wrzucamy do WordPressa obrazek, automatycznie tworzone są jego miniaturki. Nie znaczy to więc, że miniaturki zmienią swój rozmiar gdy tylko zmienimy go w kodzie PHP. Trzeba je stworzyć na nowo, a z pomocą przychodzi właśnie ta wtyczka.

Alternatywa: Force Regenerate Thumbnails

Force Regenerate Thumbnails działa nieco “mocniej” niż poprzednik. Nie tylko przebudowuje obrazki, by stworzyć nowe miniaturki, ale jednocześnie usuwa wszystkie inne miniaturki – pozostałości po poprzednich ustawieniach, które nie są już potrzebne.

11. P3 (Plugin Performance Profiler)

Ciekawe narzędzie, które bada wpływ zainstalowanych wtyczek na czas ładowania się całej strony.

P3 skanuje naszą stronę i tworzy raport wydajnościowy dotyczący wtyczek, a następnie przedstawia go w postaci wykresu i danych procentowych.

Często bowiem jest tak, że strona ładuje się wolno, bo pluginów jest bardzo dużo albo są one kiepsko skonfigurowane czy napisane. Teraz możesz się dowiedzieć które z nich powodują spadki – polecam dla każdego, komu zależy na szybkim ładowaniu się strony.

 

Jeśli korzystasz z jakichś innych ciekawych wtyczek do WordPressa, podziel się nimi w komentarzu.

4 komentarze do “11+ przydatnych wtyczek WordPress – dla każdego bloga”

  1. Na dobrą sprawę odpowiednik dałoby się zrobić już samym UserJS, bez żadnych rorzeszzeń 🙂 Sam toolbar jets od dawna (SeoBar), nakłądkę na wyniki serpowe można porobic na mechanizmach dostpenych od dawna. Tyle, ze trzeba by znalezc kogos, kto by to potrafil zrobic i mialby na to czas 😉

  2. Dzięki za artykuł, większość wtyczek znałem, ale szukałem nazwy P3 (Plugin Performance Profiler) bo na nowej stronie go jeszcze nie dodałem, świetna wtyczka do kontroli..wtyczek 😀

  3. Ten akismat to w sumie działa tak sobie. Myślę że jest wiele wtyczek jakie lepiej działają lub zbliżenie bez konieczności tego powolnego kodu. Dobrze się sprawdza bee na przykład. Ale to tak tylko z obserwacji. Aksmat na pewno bez wątpienia jest największa i ma najbardziej automatyczne działania.

  4. Jest sporo tych wtyczek, samemu staram się zawsze wybierać tylko te absolutnie niezbędne, bo im więcej to strona staje się coraz bardziej toporna. Polecam też zawsze testowanie nowych wtyczek najpierw na localhost komputera to pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości. Localhost przez jakiegoś xampa na przykład postawić jako lustrzane odbicie strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.