Darmowy blog na WordPress? To najlepsze rozwiązanie

Darmowy blog na WordPress

Czym jest WordPress? To gotowe narzędzie, które jest stale udoskonalane, ma miliony użytkowników, tysiące dostępnych wtyczek i motywów, czyli najlepsze miejsce na darmowy blog. 

Szczególnie dla osób początkujących, które nie miały jeszcze większego doświadczenia z tego typu CMSami (System Zarządzania Treścią).

WordPress miał swój początek w 2003 roku i miał wtedy ledwie kilku użytkowników. Do dzisiaj rozrósł się tak bardzo, że jest najpopularniejszym narzędziem do blogowania na świecie. Jest używany na milionach stron, które z kolei oglądane są przez dziesiątki milionów ludzi dziennie.

Przeczytaj też: jak założyć bloga WordPress

 

WordPress zaczął jako system do blogowania, ale potem ewoluował do systemu zarządzania treścią (CMS).

Tutaj można się spierać czym właściwie jest to narzędzie, bo nie można nazwać zwykłym CMSem czegoś, co ma tysiące wtyczek, widgetów czy szablonów. Często można usłyszeć, że jest ograniczony tylko Twoją wyobraźnią i zasobami sprzętowymi – z doświadczenia dodam, że wiele w tym racji.

Wszystko co widzisz w tym systemie, od dokumentacji po kod, zostało stworzone przez społeczność i dla społeczności. WordPress jest projektem Open Source, co oznacza że przy jego tworzeniu biorą udział setki ludzi z całego świata.

Oznacza to też, że bez względu na to czy masz blog o tworzeniu stron internetowych czy też witrynę firmy z Fortune 500, będziesz prowadzić go bez żadnych kosztów.

Jest bardzo prosty w obsłudze i stale aktualizowany, dostosowywany do potrzeb użytkowników. Więcej o WordPress dowiesz się na Wikipedii.

 

Darmowy blog – 2 rozwiązania

WordPress.org

Jest to strona, z której możesz pobrać oprogramowanie WordPress oraz, jednocześnie, cała społeczność, która pracuje nad kodem tego systemu. Żeby go zainstalować, potrzebujesz własnego hostingu oraz około 15 minut czasu.

Cała reszta tego procesu będzie już prosta, ponieważ masz możliwość wyboru szablonu graficznego czy dodatkowych wtyczek dla swojego bloga z całej ogólnodostępnej bazy. Liczby robią wrażenie: ponad 46.000 wtyczek i ponad 4.000 szablonów, które są dostępne za darmo.

WordPress.com

WordPress.com to usługa, dzięki której w kilka sekund możesz stworzyć swojego darmowego bloga w domenie WordPress.com (czyli twoja-nazwa.wordpress.com). Różni się jednak kilkoma aspektami i jest mniej modyfikowalny od oprogramowania, które ściągasz i instalujesz samemu.

Jeżeli masz taką możliwość i chęci – zawsze polecam pobrać WordPressa i zainstalować go ręcznie, bo dopiero wtedy otwiera się przed tobą pełny świat jego możliwości.

Wykorzystanie WordPressa na świecie

Nieco statystyk z WordPress.com (dane z 2014 roku)

  • Każdego miesiąca 409 milionów ludzi ogląda ponad 14,5 miliarda stron bazujących na WordPressie
  • Użytkownicy piszą około 42,6 mln nowych postów i tworzą 54,5 mln nowych komentarzy każdego miesiąca
  • 31.929 wtyczek zostało ściągniętych ponad 685.633.140 razy
  • W bazie istnieje 2,612 szablonów ściągniętych ponad 104.701.078 razy
  • Blogi WordPressa pisane są w ponad 120 językach, a najpopularniejszym z nich jest, jak nietrudno się domyślić, angielski (71% całości). Zaraz po nim plasują się hiszpański (5,1%) oraz indonezyjski (2,5%)

Trzeba przyznać, że robi wrażenie. Z małej firmy z kilkoma użytkownikami, WordPress rozrósł się do potężnych rozmiarów, więc bez wątpienia jest to dobre miejsce na darmowy blog.

Jakie są Twoje spostrzeżenia na temat WordPressa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *