XAMPP – jak zainstalować serwer www na Twoim komputerze?

XAMPP - darmowy serwer stron internetowych

XAMPP to darmowy pakiet, który umożliwi Ci zainstalowanie serwera www na Twoim komputerze. Składa się między innymi z serwera Apache i bazy danych MySQL, więc pozwoli Ci uruchomić pliki PHP i wiele innych, bez konieczności wrzucania wszystkich plików do internetu.

Jest dostępny dla Windowsa, Linuxa czy też Maca, więc każdy chętny może z niego korzystać.

Jego główną zaletą, tak jak innych pakietów tego typu, jest możliwość stworzenia miejsca, w którym możesz testować swoje własne projekty i pomysły – a wszystko to lokalnie, bez potrzeby wrzucania tego na serwer w internecie.

Pobierz pakiet XAMPP – dla Windowsa, Linuxa czy Maca

 

Instalacja serwera www

Jeżeli planujesz uruchomić na nim stronę opartą na systemie WordPress (zobacz: jak zainstalować WordPressa), to podczas instalacji, w okienku wyboru składników XAMPP (krok 2) najważniejsze będą:

 • Apache
 • MySQL
 • PHP
 • phpMyAdmin

Instalacja takiego serwera www jest bardzo prosta i nie wymaga wielu wyjaśnień.

Po uruchomieniu XAMPP zobaczysz panel kontrolny jak na zdjęciu poniżej. Aby móc uruchamiać pliki języka PHP i inne, uruchom moduł Apache naciskając na Start. W analogiczny sposób uruchomisz moduł bazy danych MySQL.

XAMPP - serwer www po instalacji

Warto jeszcze zajrzeć do zakładki Config (po prawej stronie).

Możesz tam ustawić sobie moduły, które będą się automatycznie uruchamiały kiedy Ty włączysz XAMPP.

Możesz też sprawić, że panel administracyjny po uruchomieniu automatycznie się zminimalizuje, a wykorzystując to w praktyce możesz ograniczyć uruchamianie serwera i jego modułów do jednego kliknięcia.

Jest jeszcze możliwość zmiany języka, chociaż nie ma tutaj zbyt wielu opcji – angielski lub niemiecki.

Osobiście nie wykorzystuję żadnych innych zakładek – XAMPP jest na tyle prostym oprogramowaniem, że jego obsługa sprowadza się do kilku kliknięć, a co najważniejsze – bardzo dobrze spełnia swoją funkcję domowego serwera stron internetowych.

4 myśli na “XAMPP – jak zainstalować serwer www na Twoim komputerze?”

 1. Hej! Świetny filmik. Jednak mi po wpisaniu localhost nie wyskakuje to co Tobie. Mi wyskakuje localhost/dashboard/. Co z tym zrobić?

  1. Cześć,
   od czasu nagrania filmiku zaszło kilka zmian w XAMPPie i już nie można w tak prosty sposób pozmieniać tych wszystkich danych.
   Możesz od razu wejść bezpośrednio na swoją stronę. Załóżmy, że masz katalog „kurs” w folderze XAMPP/htdocs/, więc wpisz w przeglądarce localhost/kurs/ i strona się pojawi.

 2. A można XAMPP zainstalować na pendrovie i odplać go z routera przez port USB robiąc sobie z routera własny dysk sieciowy NAS?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *