Przejdź do treści

Jak w 30 minut przyspieszyć stronę o 372,90%? (na przykładzie)

Jak przyspieszyć stronę WordPress

Cały ten poradnik pokaże Ci jak przyspieszyć stronę WordPress – krok po kroku, bez grzebania w kodzie i technik, które są zarezerwowane tylko dla programistów.

Od razu przedstawię wyniki, by zachęcić Cię do wykonania optymalizacji (wszystko na przykładzie strony z wpisem):

Przed

Czas ładowania: 2,73 s

Rozmiar strony: 1,5 MB

Po

Czas ładowania: 0,732 s

Rozmiar strony: 696,4 kB

 

W wyniku optymalizacji strona z wpisem stała się szybsza o 1,998 s (372,9 %) i waży 803,6 kB mniej (53,6 %).

Testowana strona była średnio rozbudowana, ale całość może się skalować na większych witrynach, czyli możesz uzyskać podobne wyniki.

Czasami mówi się, że WordPress jest wolny, niebezpieczny i nie warto stawiać na nim stron. Statystyki jednak mówią same za siebie – 27% internetu jest zasilane właśnie tym systemem.

WordPress daje dużą dowolność w instalacji motywów, wtyczek i tworzenia treści, a także jest idealny dla stron prywatnych czy firmowych. Coraz częściej korzystają z niego nawet duże marki.

Może być dobrym wyborem dla osób, które mają mało wspólnego z programowaniem i chcą szybko postawić swoją stronę czy skorzystać z tysięcy wtyczek i motywów.

Ale… jeżeli nie zadbasz o optymalizację strony i będzie wolna, mało kto będzie chciał na nią wchodzić. Dlatego w tym artykule pokażę Ci jak w kilku krokach mocno zwiększyć prędkość Twojej strony.

 

Zanim zaczniemy – jak wyglądały testy?

Platforma testowa

Zainstalowałem czystego WordPressa na serwerze i chciałem wczuć się w typową osobę, która nie ma za dużo wspólnego z programowaniem i technologiami.

Żeby odwzorować podobny stan strony, zainstalowałem następujące wtyczki:

Motyw, który wykorzystałem nazywa się Sparkling (od Colorlib), a na blogu umieściłem dokładnie 3 wpisy.

W każdym z nich – jako miniaturka – znajdował się jeden z trzech obrazków z Pixabay o szerokości 1920px. Wrzucany był bezpośrednio przez “Ustaw obrazek wyróżniający”, bez żadnej optymalizacji.

W treści każdego wpisu umieściłem 10 akapitów tekstu Lorem Ipsum oraz łącznie 6 zdjęć (1 główna miniaturka oraz 5 dodatkowych w treści wpisu). Specjalnie jedno z nich zostawiłem w oryginalnej formie, w pełnej szerokości 1920px (czyli było sporo za duże).

Na stronie działały statystyki Google Analytics i były wczytywane zewnętrzne fonty – również od Googla.

Całość była testowana na najniższym pakiecie hostingu hekko.pl, bez dysku SSD.

Przyspieszanie strony - strona testowa

Jak to wszystko było testowane?

Wykorzystałem strony Pingdom Tools i Google PageSpeed, by mierzyć wyniki strony. Każdy test był wykonywany dwa razy – potem zapisywałem wynik.

Ważna informacja: nigdy nie da się zrobić idealnego testu tego typu. Wystarczy, że serwer testowy zapisze sobie tymczasowe pliki naszej strony i wynik już może być kompletnie inny.

Wszystkie te wskazówki nie są też jedyną i uniwersalną metodą, która rozwiąże bolączki WordPressa. Testuj każde z tych rozwiązań u siebie, bo może okazać się, że na Twoim serwerze lub stronie zadziała to zupełnie inaczej.

Na ogólną szybkość strony nie ma wpływu tylko prędkość jej ładowania, bo ludzie korzystają z różnych urządzeń. Trzeba zadbać też o rozmiar obrazków czy ilość zapytań do serwera.

Bo co z tego, że u Ciebie na szybkim łączu całość ładuje się w 2 sekundy, skoro są też użytkownicy mobilni z ograniczonym transferem. Gdy obrazki będą zbyt duże, u nich strona będzie ładować się 3x dłużej.

Nie omawiałem tutaj wszystkich opcji we wtyczkach i wykorzystywałem domyślne ustawienia. Celem jest to, byś mógł w krótkim czasie przyspieszyć swoją stronę do rozsądnego poziomu – przynajmniej do takiego, by Twoi czytelnicy nie znienawidzili Cię za niezadbaną stronę. Więc zaczynajmy.

 

Wyniki przed optymalizacją

Strona główna:

Pingdom

Google PageSpeed


Strona wpisu:

Pingdom

Google PageSpeedJak widać nie jest za ciekawie.

O ile szybkość ładowania się strony głównej i strony z wpisem (wg Pingdom) jest jeszcze akceptowalna, to już czerwony kolor w PageSpeed powinien zapalić w głowie lampkę ostrzegawczą.

Często samo zoptymalizowanie zdjęć czy dodanie kompresji gzip powoduje ogromne wzrosty, ale o tym już w dalszej części.

 

Krok 1. Wyrzuć wszystkie ciężkie i nieużywane wtyczki

Często autorzy zapominają o optymalizacji swoich wtyczek, ale na szczęście z roku na rok jest coraz lepiej.

Jeżeli jakaś wtyczka jest włączona, to prawdopodobnie na każdej stronie ładuje swoje pliki CSS i JavaScript, a nierzadko też obrazki. Po prostu wyłącz te, z których nie korzystasz, a strona zmniejszy swoją objętość.

Co do wtyczek społecznościowych, jeżeli wiesz (lub sprawdzisz), że aktualna wtyczka spowalnia Twoją stronę, to po prostu zmień ją na inną.

Teraz mamy masę odpowiedników, które wyświetlają wszystkie potrzebne przyciski – Facebook, Google Plus, Twitter itd. – a jednocześnie nie spowalniają ładowania strony.

Kilka polecanych wtyczek-zamienników:

 

Różnice w wydajności po zmianie na Sharify

Strona główna

Czas ładowania (-1,10 s): 1,05 s

Rozmiar strony (-74 kB): 785,1 kB

Liczba zapytań (-7): 35

PageSpeed: komórki: 54/100 (+1), komputery: 67/100 (0)

Strona wpisu

Czas ładowania (-1,05 s): 1,68 s

Rozmiar strony (-74 kB): 1,5 MB

Liczba zapytań (-8): 51

PageSpeed: komórki: 42/100 (0), komputery: 51/100 (0)

 

Krok 2. Zoptymalizuj zdjęcia (ważne!)

Dlaczego jest to takie istotne? Bo często zdjęcia zajmują największą powierzchnię na stronie, więc najbardziej spowalniają jej ładowanie.

W przypadku mojej strony testowej (strona z wpisem) zajmują aktualnie 55,3% całości strony, czyli 832,60 kB (6 zdjęć).

Odpowiednie rozmiary zdjęć

Na początku zadbajmy o to, by we wpisie zawsze pojawiały się zdjęcia o odpowiednim rozmiarze, nie zbyt duże.

Internet to nie galeria (chyba że prowadzi stronę fotograficzną lub podobną) i nie ma żadnej potrzeby umieszczania zdjęć w rozmiarach 4000x4000px.

W moim szablonie mam możliwość wstawienia miniaturki, która będzie idealnie pasować do szerokości treści wpisu. Zmienię więc wielkie zdjęcie w pełnej rozdzielczości na mniejsze.

Po tym zabiegu wielkość mojej strony z wpisem zmniejszyła się o 33%. Teraz całość waży ok. 1,0 MB.

Na stronie głównej nie ma zmian, ponieważ wszystkie obrazki miały tam poprawne rozmiary.

Wyrzuć niepotrzebne dane ze zdjęcia – kompresja bezstratna

Dodatkowo zmniejszmy rozmiar wszystkich zdjęć dzięki wtyczkom WP Smush lub EWWW Image Optimizer. Domyślnie działają na zasadzie bezstratnej konwersji, więc Twoje zdjęcie będzie identyczne, ale mniejsze.

Ja wybieram tę drugą, ponieważ WP Smush pozwala zoptymalizować zdjęcia tylko raz, natomiast ta druga umożliwia optymalizację w dowolnym momencie, nawet gdy zregenerujesz swoje miniaturki na nowo. Przeczytaj więcej o optymalizacji obrazków.

Obrazki widocznie były już wystarczająco “oczyszczone”, bo zysk z optymalizacji jednego zdjęcia (w tym wszystkich jego miniaturek) był w granicach 3,8-6%.

Oszczędziliśmy więc łącznie 199,4 kB, lecz ta oszczędność dotyczy oryginalnego obrazka wraz z miniaturkami, więc przy normalnej stronie nie odczujemy dużej poprawy. Właśnie takich zdjęć życzę Twojej stronie 🙂

Jeżeli chcesz jeszcze mocniej zoptymalizować swoje zdjęcia, polecam wtyczkę TinyPNG (jest też oddzielna strona, więc nie potrzebujesz WordPressa).

Potrafi zdziałać cuda, jednak musisz uważać na jej optymalizację i zrobić kopię zapasową zanim z niej skorzystasz. Może zmniejszyć Twój obrazek o 30-50% przy mało widocznym spadku jakości, ale jednocześnie może się to nie udać. Lepiej dmuchać na zimne.

Wyniki

Strona główna

Czas ładowania (-0,067 s): 0,983 s

Rozmiar strony (-7 kB): 778,1 kB

Liczba zapytań (0): 35

PageSpeed: komórki: 54/100 (0), komputery: 68/100 (+1)

Strona wpisu

Czas ładowania (-0,33 s): 1,35 s

Rozmiar strony (-500 kB): 1,0 MB

Liczba zapytań (0): 51

PageSpeed: komórki: 53/100 (+11), komputery: 67/100 (+16)

 

Krok 3. Przenieś skrypty na dół strony

Priorytetem na większości stron jest załadowanie stylów CSS, kodu HTML i obrazków. Skrypty JavaScript często nie są potrzebne od razu, zaraz przy starcie strony.

Jeżeli więc są umieszczone w sekcji head, to będą opóźniały renderowanie się strony, a w efekcie zobaczysz ją nieco później (na początku może pojawić się pusty biały ekran).

Przenieśmy więc wszystko pod koniec body, by nie spowalniało ładowania się strony. Pamiętajmy, że robimy to w “nie programistyczny” sposób, więc skorzystamy z wtyczki Scripts to Footer.

Wyniki

Strona główna

Czas ładowania (-0,143 s): 0,840 s

Rozmiar strony (-0,3 kB): 777,8 kB

Liczba zapytań (0): 35

PageSpeed: komórki: 54/100 (0), komputery: 68/100 (0)

Strona wpisu

Czas ładowania (-0,23 s): 1,12 s

Rozmiar strony (0): 1,0 MB

Liczba zapytań (0): 51

PageSpeed: komórki: 53/100 (0), komputery: 67/100 (0)

 

Krok 4. Wykorzystaj cache, czyli wtyczka W3 Total Cache

W3 Total Cache - jak przyspieszyć bloga
Teraz czas na najważniejszą część całej optymalizacji, czyli zadbanie o cache.

Czym jest cache? To pamięć podręczna przeglądarki, która jest wykorzystywana do szybszego załadowania strony. Jeżeli jakiś plik jest już w cache i jest identyczny, jak ten na stronie – nie ma potrzeby pobierać go drugi raz.

Naszym zadaniem jest pomóc przeglądarce, by mogła szybciej załadować stronę.

Jeśli wolisz prostsze rozwiązania, być może wystarczy Ci wtyczka WP Super Cache. Ja jednak postawiłem na mnogość opcji, które pozwalają lepiej dostosować całość i wybrałem W3 Total Cache. Po odpowiedniej konfiguracji ta wtyczka po prostu nie ma sobie równych (tak wynika z moich testów).

Pamiętaj, że W3 to dosyć zaawansowany plugin i warto eksperymentować z nim na swoim blogu. Nigdy nie będzie tak, że wszystko co tutaj pokazuję zadziała na każdej stronie.

Zaczynamy od General Settings

Przejdź do wyżej wymienionej zakładki i uaktywnij (zaznacz “Enable”) Page Cache, Minify, Database Cache i Browser Cache. Resztę zostawiamy tak, jak jest domyślnie.

Teraz przejdziemy do bardziej szczegółowej konfiguracji w każdej z tych zakładek.

Page Cache

Zaznacz:

 • Cache front page
 • Cache SSL (https) requests
 • Don’t cache pages for logged in users
 • Don’t cache pages for following user roles
 • Administrator

Cache strony

Dodatkowo poniżej:

 • zaznaczmy Automatically prime the page cache
 • i zwiększamy Update interval na 1800 sekund.

Wyniki

Strona główna

Czas ładowania (-0,032 s): 0,808 s

Rozmiar strony (-74 kB): 777,8 kB

Liczba zapytań (0): 35

PageSpeed: komórki: 54/100 (0), komputery: 68/100 (0)

Strona wpisu

Czas ładowania (-0,17 s): 0,950 s

Rozmiar strony (0): 1,0 MB

Liczba zapytań (0): 51

PageSpeed: komórki: 53/100 (0), komputery: 67/100 (0)

 

Minify

Minimalizacja plików to istotna kwestia, ale też ryzykowna.

Domyślnie pliki CSS i JavaScript są zmniejszane automatycznie (tryb auto) i w przypadku mojego środowiska testowego to się sprawdziło. Nie było żadnych błędów w JavaScripcie ani niedziałających stylów CSS.

Być może u Ciebie też zadziała to od razu, ale nigdy nie ufaj w 100% dla trybu auto. Jeżeli coś pójdzie nie tak, możesz ustawić “Minify mode” na “manual” i ręcznie wskazać pliki – te które mają być zminimalizowane.

Moje ustawienia wyglądają następująco:

HTML minify settings:

 • Enable
 • Inline CSS minification
 • Inline JS minification
 • Line break removal

JS minify settings:

 • Enable

CSS minify settings:

 • Enable
 • Preserved comment removal (not applied when combine only is active)
 • Line break removal (not applied when combine only is active)

Wyniki

Strona główna

Czas ładowania (-0,162 s): 0,646 s

Rozmiar strony (-296,7 kB): 481,1 kB

Liczba zapytań (-15): 20

PageSpeed: komórki: 70/100 (+16), komputery: 88/100 (+20)

Strona wpisu

Czas ładowania (-0,018 s): 0,932 s

Rozmiar strony (-274,8 kB): 725,2 kB

Liczba zapytań (-17): 34

PageSpeed: komórki: 69/100 (+16), komputery: 87/100 (+20)

 

Database Cache

Wystarczy, że ta opcja będzie włączona. Zmiany były praktycznie niewidoczne – kilka milisekund różnicy w czasie ładowania się strony.

Browser Cache

W tym miejscu ustawiamy odpowiednie nagłówki i kompresję.

W General zaznacz

 • Set Last-Modified header
 • Set expires header
 • Set cache control header
 • Set entity tag (ETag)
 • Set W3 Total Cache header
 • Enable HTTP (gzip) compression

CSS & JS

 • Set Last-Modified header
 • Set expires header
 • Set cache control header
 • Set entity tag (eTag)
 • Set W3 Total Cache header
 • Enable HTTP (gzip) compression

HTML & XML

 • Set Last-Modified header
 • Set expires header
 • Set cache control header
 • Set entity tag (ETag)
 • Set W3 Total Cache header
 • Enable HTTP (gzip) compression

Media & Other Files

 • Set Last-Modified header
 • Set expires header
 • Set cache control header
 • Set entity tag (ETag)
 • Set W3 Total Cache header
 • Enable HTTP (gzip) compression

Przyspieszanie strony - Browser Cache W3

Wyniki

Strona główna

Czas ładowania (-0,063 s): 0,583 s

Rozmiar strony (-38,6 kB): 442,5 kB

Liczba zapytań (-8): 20

PageSpeed: komórki: 71/100 (+1), komputery: 91/100 (+3)

Strona wpisu

Czas ładowania (-0,20 s): 0,732 s

Rozmiar strony (-28,8 kB): 696,4 kB

Liczba zapytań (0): 34

PageSpeed: komórki: 70/100 (+1), komputery: 90/100 (+3)

Kompresja gzip na stronie

Na końcu może być konieczne oczyszczenie pamięci cache, więc kliknij na “Empty the page cache”.

 

Podsumowanie optymalizacji

Po wykonaniu tych zabiegów strona zachowuje się kompletnie inaczej. Jest 3-krotnie szybsza i zabiera 2 razy mniej miejsca.

Najlepsze rezultaty (największy zysk) dała minimalizacja plików i zadbanie o odpowiednie rozmiary (oraz optymalizację) obrazków.

Wyniki wydajności z Pingdom prezentują się bardzo ciekawie:

Strona główna:

Po optymalizacji - strona główna

Strona wpisu:

Po optymalizacji - strona wpisu

 

5 dodatkowych sposobów na przyspieszenie strony

Hosting

Tani hosting często ma tylko jedną główną zaletę – jest tani. Z resztą elementów jego pracy mogą już być problemy, typu słaba wydajność, mała ilość pamięci RAM czy transferu i miejsca na dysku.

Jeżeli na Twojej prostej witrynie strona główna ładuje się dłużej niż 2-3 sekundy, warto pomyśleć o zmianie serwera. Jeżeli serwer będzie słaby, wszystkie Twoje działania w internecie nie będą miały odpowiedniego przełożenia – ludzie będą uciekać ze strony.

Jest kilka polskich hostingów, które są relatywnie tanie i zbierają dobre opinie:

 • atthost.pl
 • hekko.pl
 • linuxpl.com
 • Futurehost.pl

Aktualizacje

Nie ma prostszej rzeczy do zrobienia w kwestii optymalizacji. Czasami wystarczy zaktualizować motyw czy używane wtyczki, a wiele problemów rozwiązuje się samoistnie.

Być może w nowej wersji autorzy rozwiązali jakieś istotne kwestie dot. bezpieczeństwa czy wydajności, a dzięki temu nie będziesz musiał nawet szukać zamienników.

Sprawdź wydajność wtyczek

Jeżeli przejrzałeś już wszystkie wtyczki i nie wiesz, która może powodować spowolnienia strony, dobrze jest wykorzystać narzędzie P3.

P3 (Plugin Performance Profiler) to wtyczka, która automatycznie wczyta Twoją stronę i zarejestruje czas ładowania się poszczególnych wtyczek.

Wyniki otrzymasz potem w postaci czytelnego wykresu, więc ze 100% pewnością będziesz mógł stwierdzić co spowalnia stronę – i być może zastąpić to inną wtyczką.

Posprzątaj po sobie – niepotrzebne dane w bazie

Im dłużej korzystasz z WordPressa, tym więcej powstaje artykułów i komentarzy, a wraz z nimi niepotrzebnych danych.

WordPress trzyma kopie zapasowe aktualnie pisanego wpisu, czy nawet poprzednie jego wersje (rewizje). Są też komentarze spamowe, które czekają na akceptację, masa usuniętych stron, wpisów i szkiców i inne dane, które zazwyczaj nie są potrzebne.

Aby oczyścić swoją bazę z tych niepotrzebnych danych (i czasami zyskać wzrost prędkości), możesz wykorzystać wtyczkę WP-Optimize.

W czytelny sposób zobaczysz co zalega w Twojej bazie i nadaje się do usunięcia. Nie zapomnij zrobić kopii zapasowej swojej strony, zanim skorzystasz z tej wtyczki.

Zainstaluj CloudFlare

Logo CloudFlare - CDN i zabezpieczenie przed DDOS
CloudFlare to usługa CDN (Content Delivery Network). Dzięki niemu Twoja strona zostanie skopiowana na różne serwery rozsiane po całym świecie, a odwiedzający, którzy są np. w USA będą mogli pobrać Twoją stronę z najbliższego dla nich serwera.

Spowoduje to, że opóźnienia zostaną znacznie zredukowane (to oznacza większą szybkość), a przy okazji możesz zaoszczędzić sporo transferu i zabezpieczyć swoją stronę przed atakami.

Po instalacji CF, w panelu jest też kilka opcji wspomagających optymalizację strony (Auto Minify czy Rocket Loader™), ale osobiście z nich nie korzystałem.

Są dostępne wtyczki do WordPressa, a nawet rozszerzenie do W3 Total Cache, więc bez problemu zintegrujesz CloudFlare ze swoją stroną.

Na zakończenie dodam, że ten wpis nie jest kompendium wiedzy nt. optymalizacji, a raczej zbiorem wskazówek, które pozwolą szybko przyspieszyć stronę do akceptowalnego poziomu. Większość osób potrzebuje właśnie czegoś takiego.

A teraz uruchom WordPressa, zrób kopię zapasową i spróbuj wprowadzić te kilka wskazówek, by odmienić swoją stronę.

Wystarczy, że poeksperymentujesz z powyższymi elementami, a będziesz w stanie w krótkim czasie odświeżyć swoją stronę i zatrzymać czytelników na dłużej (nikt nie lubi wolnych stron).

26 komentarzy do “Jak w 30 minut przyspieszyć stronę o 372,90%? (na przykładzie)”

 1. Hej Kuba, te porady na prawdę działają i warto je zastosować. U siebie na stronie z nich korzystam.

  Mój wynik w GooglePage Speed to:
  69 / 100 – mobile
  88 / 100 – desktop
  Jesteś w stanie mi doradzić co jeszcze mogę zoptymalizować oraz w jaki sposób? Gdy dodaję w W3 Total Cache w minif JS/CSS za dużo skryptów to stroną nie wyświetla się dobrze, zatem próbuję różnych kombinacji.
  Może coś innego jesteś mi w stanie doradzić? Link do mojej strony jest w moim podpisie.

  1. Super Mariusz!
   Widziałem, że Twoja strona główna ładuje się w ok. 1,5 sekundy. Tak jak widzisz w artykule, dużo daje minimalizacja plików i polecam eksperymentować właśnie z tym.
   Dobre podpowiedzi daje też Pingdom po wykonaniu testu (“Performance insights”). W przypadku WordPressa ciężko będzie uzyskać wynik 100/100 (zazwyczaj dużo wtyczek i skryptów), ale dzisiaj postaram się zaktualizować ten artykuł i dodać jeszcze kilka wskazówek.

   1. Szczerze mówiąc wo 1.5 sekundy udało mi się dopiero osiągnąć gdy skonfigurowałem CloudFlare w W3 Total Cache. Tobie też polecam to zrobić na tym blogu. Strona będzie znacznie szybsza 🙂

    1. A to ciekawe, czyli to miało dość duży wpływ?
     Może to kwestia ustawień, bo w CF też można ustawić minifikację plików i dynamiczne ładowanie przez JavaScript.
     P.S. CloudFlare siedzi tutaj od dawna 🙂

 2. Hej,
  Po zastosowaniu Twoich ustawień udało mi się uzyskać taki wynik:
  This specific test was done on March 14 at 17:08:07 from Stockholm, Sweden. The web page took 395 ms to load, used 16 requests, and weighed in at 271.8 kB. The Google Page Speed performance grade for this web page is 89/100.
  Jestem bardzo zadowolony, dzięki!

 3. Witam.
  dziękuję bardzo za cenne wskazówki. Stronę udało mi się na prawdę bardzo zoptymalizować w stosunku do początkowych wartości.
  Szybkość i błędy sprawdzałem na https://tools.pingdom.com i udało mi się uzyskać następujące wyniki :
  Performance grade : 96
  Load time: 857ms
  Requests: 58
  Page size: 3,3mb
  Mam jednak problem w przypadku testu na PageSpeed Insights ponieważ wynik jest bardzo słabiutki (komórki 50/100 natomiast komputery 33/100).
  Skąd taka różnica i czy się tym przejmować? Ewentualnie jak temu zaradzić ?

 4. Mariusz Lewandowski

  A można prosić a aktualizację – wtyczki które teraz instalowałem mają trochę inne interfejsy ale czas wczytania faktycznie spadł o połowę , Dobry zestaw ale dla portalu informacyjnego trzeba jeszcze kilku wtyczek co najmniej

  1. Mariusz, to jest taki ogólny wpis na ten temat. Są dokładne wyniki o ile przyspieszyła strona, jak mocno spadł jej rozmiar, ale najlepsze wyniki uzyskasz wtedy, gdy sam będziesz z tym eksperymentował.
   Chyba nie ma lepszego rozwiązania, bo każdy serwer może zachowywać się inaczej, nie mówiąc już o wtyczkach, które na każdej stronie będą różne.
   Polecam głównie posprawdzać opcje w W3, bo u mnie najlepiej działa połączenie Page + Browser Cache. Wszystkie inne mam wyłączone, bo… spowalniały stronę.
   Aktualnie zamieniłem Minify w W3 Total Cache na wtyczkę Autoptimize (włączyłem tylko podstawowe opcje – minimalizacja HTML, CSS i JS).
   Działa to trochę lepiej niż Minify w W3 i ostatecznie dostajesz mniej plików wynikowych. Mniej plików = strona będzie ładować się szybciej, więc polecam.

 5. Poszło ładnie 99 / 100 🙂
  został jeden plik:
  Wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki… itd
  Skorzystaj z pamięci podręcznej przeglądarki w przypadku następujących zasobów:
  https://…………………………/wp-content/cache/autoptimize/js/autoptimize_eabcf90eab31dd1c4f49e58a9ffa8839.js
  Jak się tego pozbyć ?

 6. Przypadkowo znalazłem, ten gość ma 100% w PageSpeed Insights i GTMetrix: mansfeld.pl
  Pierwszy raz coś takiego widzę.
  Pytania:
  – Jaka to wtyczka? albo jak on to robi, że wszystkie JSy ma w jednym pliku?
  – Czy naprawdę warto aż tak idealnie optymalizować strony i np. jak załóżmy że mamy idealnie te same strony, jedna 75% a druga 100 to czy zawsze ta pierwsza będzie przegrywać w Google?

 7. Bardzo przydatny artykuł, udało mi się moją stronę trochę przyspieszyć. Dziękuję zwłaszcza za instrukcję dotyczącą W3 total cache

 8. Nie macie problemów z CloudFalre? kilka lat temu z niego korzystałem na kilkunastu serwisach ale bywało, że dość często strona była niedostępna na kilkanaście minut co jakiś czas (problemy przez okres 2-3 miesięcy), więc zrezygnowałem. Pewnie opcja płatna jest bardziej stabilna, jednak większość osób w Polsce, w tym ja korzystały i korzystają z wersji bezpłatnej. Kolejna sprawa, to że bywało iż na VPS, bezpośrednio strona ładowała się szybciej niż poprzez CloudFlare. ?Jak z tym jest obecnie?

 9. Ja dodam być może coś dziwnego co do przyspieszania strony. Jeśli ktoś ma serwer litlespeed i dodatek do wordpresu jaki to wykorzystuje – strona niekoniecznie będzie działać szybciej. Mimo włączenia cache i wszystkiego co można do przyspieszenia strona działała z nim wolniej. Straciła kilka procent. Dlatego przy cache przeglądarki pozostałem.

 10. Bardzo fajny artykuł. U mnie najlepsze wyniki robi wtyczka Autoptimize. Świetna podpowiedź ze sprawdzeniem wydajności wtyczek P3 Plugin Performance Profiler. Na pewno skorzystam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.