4 Sposoby, By Szybko Zwiększyć Jakość Życia i Zmniejszyć Stres

Praca w korporacji często kojarzy się z dużymi lub przynajmniej zadowalającymi pieniędzmi, ale w zamian pracujesz w otoczeniu elektrosmogu, często robiąc nadgodziny i często robiąc to, czego tak naprawdę nie chcesz. To wszystko potrafi bardzo poważnie wpłynąć na zdrowie naszego ciała i umysłu.

Zbyt dużo stresu, rosnąca frustracja i nagle, pewnego dnia po pracy czujesz, że straciłeś chęć na robienie czegokolwiek i myślisz tylko o weekendzie, żeby pójść na kolejnego browara czy imprezę.

Człowiek nie został stworzony do takiej pracy, jaką mamy dzisiaj. Siedzenie 8h dziennie przy biurko praktycznie bez ruchu? Na dłuższą metę nic dobrego z tego nie wyjdzie. Coraz częściej firmy praktykują siedmio lub nawet sześciogodzinne dni pracy, bo widza, że produktywność wzrasta, a pracownik ma więcej czasu na regenerację. Zasada win-win, każdy jest tutaj zwycięzcą.

Kiedyś myślałem, że z czasem to wszystko “samo minie”. Tak, ale gdy jesteś w swoim naturalnym środowisku – lasy, góry, natura. Korpo i wieżowce to nie jest środowisko człowieka, więc jeśli chcesz zachować zarówno pracę w korporacji (np. ze względu na zarobki), jak i dobrą formę ciała, musisz to zrobić na własną rękę.

Poniżej kilka całkiem prostych i bardzo skutecznych sposobów na to, jak zapanować nad stresem w pracy lub życiu codziennym, jak czuć się lepiej w miejscu, gdzie często musisz wykonywać trudne lub znienawidzone zadania oraz tam, gdzie czasami brakuje Ci jakiejkolwiek motywacji.

Sprawdziłem to wszystko na sobie i potwierdzam – jeśli będziesz to stosować, ilość stresu i negatywnych stanów emocjonalnych zmniejsza się drastycznie.

Metoda 1 – Regularna medytacja

Wiem, że to już robi się trochę oklepane. Każdy mówi teraz o medytacji, jaka to cudowna ona nie jest. Najlepsze jest to, że oni wszyscy mają rację! Gdybym miał wybrać tylko jeden nawyk, którego chcę się nauczyć w tym roku, na pierwszym miejscu byłaby właśnie REGULARNA medytacja.

Korzyści jest cała masa:

 • Dużo łatwiej zapanujesz nad stresem i negatywnymi emocjami, które pojawiają się w życiu czy w pracy. Jeśli pracujesz przy przytłaczającym projekcie lub z ludźmi, których totalnie nie lubisz, medytacja pozwoli Ci w tych sytuacjach zachować dużo większy spokój i dystans do sytuacji, zwiększy zdolność akceptacji. To taki ciekawy stan obserwatora, gdzie przestajesz utożsamiać się ze swoimi myślami czy emocjami i w efekcie… z powrotem przejmujesz kontrolę nad swoim ciałem i umysłem
 • Dużo szybciej wyciszysz się i wejdziesz w stan flow, czyli stan zwiekszonej świadomości, w którym masz szansę wykorzystać 100% swojego dostępnego potencjału. Pewnie pamiętasz sytuacje, gdzie byłeś zafascynowany jakąś technologią lub pracowałeś nad jakimś projektem, a czas jakby się zatrzymał. Po skończonej pracy nie czułeś żadnego zmęczenia, a jedynie fascynację. To właśnie ten stan
 • Zwiększona wydajność w pracy i więcej satysfakcji z tejże pracy. W całym naszym życiu ogromne znaczenie mają emocje. Bez nich życie byłoby puste. Medytacja jest na tyle sprytna, że pomaga radzić sobie z tymi negatywnymi emocjami i odczuciami (stres, smutek, przytłoczenie), a zwiększać ilość tych pozytywnych (zabawa, fascynacja, akceptacja)
 • Zdolność podejmowania lepszych, bardziej obiektywnych decyzji – znowu emocje

I wiele więcej, a kluczową korzyścią jest to, że nawet pracując w dużej firmie czy innym mało przyjaznym miejscu, jesteś w stanie wrócić do swojego naturalnego, wewnętrznego porządku.

Medytacja pozwala oddzielić się od emocji i stresu, których doświadczamy. Wiele kultur przypominało nam, że tak naprawdę nie jesteśmy ciałem, a raczej istotą (Duszą?), która to ciała posiada.

W trakcie medytacji możesz dojść do takiego momentu, że przypominasz sobie o tym, doświadczasz tego. Czujesz, że nad Twoim ciałem jest jeszcze coś więcej i samo uświadomienie sobie tego sprawia, że często przestajesz tak mocno przywiązywać się do swoich myśli i emocji, a w efekcie, dosłownie odblokowujesz swój potencjał.

W trakcie tego stanu oddzielenia, nawet jeśli ciało przeżywa teraz trudne chwile, ich intensywność mocno spada. Przestajesz się wkręcać w te emocje, a zaczynasz byś obserwatorem. Co ważne, to jest tylko mój opis. Spróbuj, sprawdź to i zobacz czy dojdziesz do podobnych wniosków.

Warto medytować regularnie – wtedy efekty będą bardziej trwałe. Na początek może to być nawet 1 minuta dziennie. To dużo lepsze niż wchodzenie od razu w 15-20 minutowe medytacje, szczególnie gdy dopiero zaczynasz. Medytacja ma być dla Ciebie czymś radosnym, a nie obowiązkiem siedzenia na tyłku przez 20 minut.

Metoda 2 – Praca z ciałem

Jedna z ciekawszych metod pozbywania się stresu i napięcia z ciała. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zauważyć gdzie tak naprawdę znajduje się stres, jakieś napięcie, żal, smutek, to pewnie zauważyłeś, że w wielu przypadkach jest on gdzieś w ciele. Czujesz napięcie w rękach, nogach, w brzuchu, gardle, na szczęce, w okolicach serca…

Praca z ciałem to nie tylko typowy wysiłek fizyczny, czyli bieganie, spacery, siłownia. W pracy z ciałem możesz też wykorzystać jogę, masaże czy taniec spontaniczny (dowolne, luźne ruchy do dowolnej muzyki).

Niezależnie co to będzie, warto byś pomógł dla swojego ciała zrozumieć “co trzeba naprawić”. Jeśli czujesz złość i frustrację, zobacz gdzie one znajdują się w Twoim ciele. Okolice brzucha, może inne miejsce?

Teraz, idąc na spacer, masaż czy na siłownię, idź tam z intencją, by tej złości i frustracji się pozbyć, by już to odpuścić. Brzmi banalnie, ale właśnie teraz poinformowałeś swoje ciało (superkomputer) co dokładnie ma zrobić, w czym Ci pomóc, więc efekt będą lepsze, niż gdybyś “tak po prostu” poszedł sobie pobiegać.

Metoda 3 – Praktyka wybaczania i wdzięczności

Czy jest ktoś, komu powinieneś wybaczyć, ktoś kto Cię skrzywdził dawno temu i teraz czujesz do niego żal? A może czujesz złość, żal, nienawiść do samego siebie, bo np. musisz robić jakieś dziwne rzeczy, które zlecił Ci szef?

Pewnie część z Was pomyśli “co za słabeusz, jak on w ogóle może mówić o emocjach? przecież to słabe”. Słabe jest to, że “nowoczesny” człowiek w XXI wieku lata na różne planety, a nie ma zielonego pojęcia o tym, co siedzi w jego własnym ciele, z którym nie rozstaje się do końca życia.

Jeśli ktoś w życiu codziennym lub w pracy Cię obraził, skrzywdził albo po prostu go nie lubisz – spróbuj mu wybaczyć, a przede wszystkim wybacz sobie. Wybaczenie sobie często jest ważniejsze, bo mamy skłonność do nadmiernego krytykowania siebie, co nie prowadzi do niczego dobrego. Pomocną metodą może być Radykalne Wybaczanie, szczególnie metoda pisania listów, ale o tym w innym artykule.

Wracamy do wdzięczności

Za co jesteś dzisiaj wdzięczny? Podziękowałeś za to, że żyjąc w Polsce lub innym rozwiniętym kraju, jesteś bogatszy niż 90% ludzi na Ziemi? Podziękowałeś za to, że masz co jeść, masz co pić, masz jakieś ubrania?

Dlaczego wdzięczność jest taka ważna? Bo pozwala nakierować nas na odpowiednie tory. Dzień wygląda zupełnie inaczej, gdy tak naturalnie stajesz się za niego wdzięczny, za wszystko co posiadasz i za to gdzie już jesteś. Poziom szczęścia może zwiększyć się na tyle, że jakieś znienawidzone rzeczy w pracy, za które nie mogłeś się zabrać od tygodnia, nagle staną się lekkie i zrobisz je bez większych oporów (sprawdziłem to!).

Jeśli nie doceniasz tego, co masz już teraz, to jak chcesz docenić kolejny dom, kolejny samochód, komputer? Będziesz do końca życia chciał zdobywać i zdobywać, mimo że nie będziesz tak naprawdę wiedział po co to robisz.

Doceniając to co już masz, nagle okaże się, że niepotrzebnie pracujesz po 10h dziennie i zbierasz na kolejne rzeczy, bo już teraz masz wszystko, co jest Ci potrzebne do życia.

Metoda 4 – Wim Hof, zimne prysznice i techniki oddechowe

Słyszałeś o Wim Hofie? To ten gość, który ustanowił 26 rekordów Guinessa i jest znany jako Iceman (Człowiek Lodu). Siedział w lodzie przez prawie 2 godziny, pływał pod lodem, przebiegł maraton na kole podbiegunowym przy -20*C mając tylko buty i spodenki, wspiął się na Mount Everest mając tylko buty i spodenki.

W tym wszystkim pomogły mu techniki oddechowe, które opanował do takiego stopnia, że jest w stanie kontrolować temperaturę swojego ciała.

Historia Wima Hofa jest tragiczna. W nagłym momencie stracił żonę, wpadł w totalną depresję, a do tego musiał opiekować się swoimi dziećmi. Eksperymentując z różnymi technikami, szczególnie tymi z dalekiego wschodu, zauważył, że głębokie oddychanie pozwala mu nie tylko przywrócić emocjonalną równowagę w ciele, ale też nad tym ciałem dużo bardziej zapanować i kontrolować chociażby jego temperaturę.

W codziennym życiu warto wykorzystać zimne prysznice i regularną praktykę oddychania.

UWAGA: uczucie jest na tyle przyjemne, że można się “uzależnić” i przestawić tylko na zimne prysznice 🙂

Nie stosowałem tego tak długo jak niektórzy – przez rok i dłużej – ale w ciągu paru tygodni doszedłem do 5-6 minut pod zimnym prysznicem. Gdy wyszedłem i wysuszyłem się (w sumie to ciało samo się wysuszyło, dosyć szybko zrobiło się gorące), czułem się wtedy tak dobrze ożywiony, naenergetyzowany, że… wszedłem pod lodowaty prysznic jeszcze raz!

A teraz wybierz metodę dla siebie

Metody, które tutaj podałem będą skuteczne tylko wtedy, gdy będziesz je stosować. Wybierz więc coś, co najbardziej Ci się spodobało i stosuj regularnie, nie tylko wtedy, gdy dopadnie Cię kryzys. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż potem leczyć.

Co o tym myślisz? Czy któraś z tych metod spodobała Ci się najbardziej i czy masz dzięki niej jakieś ciekawe efekty? Sprawdź te metody i podziel się w komentarzu jak Ci poszło!

4 myśli na “4 Sposoby, By Szybko Zwiększyć Jakość Życia i Zmniejszyć Stres”

 1. Z chęcią dowiem się czegoś więcej nt. medytacji, ale również na temat wszystkich poruszonych powyżej metod. Kuba, dziel się wiedzą, wiedz , że wiele osób czeka na dalszy rozwój wydarzeń. Łącznie ze mną 😉

 2. Dołączam się do prośby o rozwinięcie metod. Zwłaszcza medytacja, oddech i zimny prysznic 🙂
  Twój opis, doświadczenia jak zaczynałeś.

  P.S. Jestem tu pierwszy raz, tematyka interesująca. Zabawie na dłużej.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *