15 wtyczek do Sublime Text 3, które zwiększą komfort Twojej pracy

Wtyczki Sublime Text 3 - lista

W poprzednim wpisie zrobiłem listę wtyczek do Bracketsa, ale to nie jest jedyny i najpopularniejszy edytor kodu.

Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez Sublime Text 3, więc warto poznać kilka dodatków, które mogą jeszcze bardziej uprościć pracę i sprawić, że będzie przyjemniejsza.

 

1. Package Control

Package Control - obowiązkowy dodatek
To nie do końca wtyczka, ale skrypt, który powinieneś zainstalować od razu po włączeniu Sublime Text. Dzięki Package Control możesz dodawać, usuwać i przeglądać dostępne rozszerzenia dla tego edytora.

2. Emmet

Emmet
Bardzo pomocna wtyczka, która przyspieszania kodowanie w HTML i CSS dzięki stosowaniu skrótów. Za pomocą 1 linijki możesz stworzyć wyrażenie, które po rozwinięciu (klawisz tab) stworzy Ci gotową strukturę strony z 2 nagłówkami, listą z 20 elementami i miejscem na obrazek.

3. Sublime Linter

Wtyczka, która jest podstawą do tego, by sprawdzać swój kod pod kątem błędów. Podstawą, ponieważ oprócz Sublime Linter musisz pobrać jeszcze konkretne lintery, np. PHPLint, JSHint czy CSSLint.

4. Sidebar Enhancements

Sublime Text 3 - Sidebar Enhancements
Wprowadza dużo ulepszeń do paska bocznego (sidebara) w Sublime Text. Od teraz możesz wygodnie tworzyć nowy plik, folder, wyszukiwać w folderach, zmieniać nazwy, odświeżać foldery i wiele więcej.

5. Sublime Code Intel

Wtyczka, która ulepsza podpowiadanie składni podczas pisania kodu. Wspiera wiele języków, w tym JavaScript, SCSS, HTML, Node.js czy PHP.

6. Sublime Text Git

Dodatek, który integruje system kontroli wersji Git z Sublime Textem. Nie musisz przełączać się między edytorem i konsolą, bo wszystkie polecenia Git są dostępne z paska poleceń (Shift + Ctrl + P).

7. CSScomb

CSSComb
Dodatek, który porządkuje style CSS według ustalonego schematu. Możesz ustalić swoje reguły, więc w szybki sposób uporządkujesz cudzy kod, by wyglądał zgodnie z Twoim stylem pisania.

8. ColorPicker

Color picker - pobierz kolor
Możesz szybko wybrać wybrany kolor z palety, która wygląda nieco inaczej dla każdego systemu operacyjnego.

9. Color Highlighter

Podświetlanie kolorów CSS w Sublime Text
Ciekawy dodatek, który podświetla kolory zastosowane w stylach CSS.

10. Alignment

Pozwala wyrównać kod, by szybko stał się czytelniejszy.

11. FileDiffs

Ta wtyczka pomoże Ci sprawnie porównać zawartość dwóch plików. Możesz porównać aktualnie otwarty plik z tym, co jest skopiowane do schowka lub znajduje się w innej otwartej karcie.

12. Bootstrap 3 snippets

Bootstrap 3 snippets
Działanie tego dodatku jest bardzo proste. Dzięki niemu możesz za pomocą specjalnych skrótów generować gotowy kod HTML elementów Bootstrapa. Możesz szybko wstawić np. link CDN do plików CSS czy JS tego frameworka, wygenerować podstawowy szablon, tabelę, formularz, przycisk czy nawet siatkę (grid).

Warto zainteresować się też innymi dodatkami z dopiskiem „snippets”. Wtedy Sublime będzie lepiej rozumiał np. Angulara czy inny framework i będzie na bieżąco podpowiadał Ci kod lub umożliwi stosowanie skrótów.

13. AutoFileName

Przydatne narzędzie, które będzie podpowiadać nazwy plików w folderach podczas pisania kodu.

14. AllAutocomplete

Dodatek, który rozszerza działanie uzupełniania kodu w Sublime Text. Od teraz będą brane pod uwagę wszystkie otwarte pliki, zamiast – domyślnie – tylko aktualnego.

15. Sublime SFTP

Jedna z najlepszych wtyczek do Sublime Text, pozwalająca na łączenie się ze zdalnym serwerem prosto z edytora.

Znasz jeszcze jakieś wtyczki do Sublime Text 3 godne polecenia? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzu.

2 myśli na “15 wtyczek do Sublime Text 3, które zwiększą komfort Twojej pracy”

  1. Świetna lista. Brakuje tylko BracketHighlighter który niestety jest niezbnędny bo CEO sublimetext jest chyba trochę oporny i ma dziwną filozofie dotyczącą podświetlania tagów i bracketsów czyli jakieś śmieszne podkreślenia, które są totalnie niewidoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *